Exista vreo sansa sa ramana gravida?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator21712443694 cu 3 saptamani in urma.

Sa intamplat sa am o relatie intima cu prietena dar si eu si ea suntem virgini dar am scapat putina sperma in vaginul ei sau pe margine si in momentu actual e virgina dar ea a spus ca nu a simtit ca ar fii intrat poate da poate nu si daca a fost foarte putin si a fost pe margine exista vreo sa sansa fie gravida??? fix dupa treaba aia s-a du si a urinat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Exista riscul ca prietena dvs. sa fie insarcinata. Spermatozoizii sunt rapizi si este nevoie de unul singur pentru a ajunge la ovul. Orice contact al spermei cu vaginul poate duce la sarcina, chiar daca este pe margine. Faptul ca a urinat imediat dupa nu reduce semnificativ riscul.

Daca va ingrijoreaza posibilitatea unei sarcini, cel mai bine ar fi sa faca un test de sarcina, acesta fiind cel mai sigur mod de a sti.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677