Este posibil sa ramana insarcinata?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator21716571785 cu o luna in urma.

am facut sex neprotejat cu iubita mea acum 6 zile iar acum este in ziua 3 de menstruatie si i-a venit foate putin sange mai exact in prima zi a venit putin iar in astea doua zile spre deloc,sunt sanse sa fie insarcinata?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca iubita ta sa fie insarcinata. Chiar daca a avut menstruatie, aceasta poate fi mai sp***a sau mai redusa in cazul unei sarcini recente. De asemenea, este important de stiut ca spermatozoizii pot supravietui in corpul femeii pana la 5-7 zile, deci pot fertiliza un ovul chiar daca sexul neprotejat nu a avut loc in timpul ovulatiei.

Pentru confirmare, iubita ta ar trebui sa faca un test de sarcina. Daca rezultatul este pozitiv sau daca menstruatia ei continua sa fie neregulata, ar trebui sa consulte un medic ginecolog.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cauzele-rezultatelor-eronate-ale-testului-de-sarcina_17093