Este normal sa sangerez așa de mult la primul contact sexual?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11699985414 cu 5 luni in urma.

Acum 3 zile am avut primul contact sexual, mi a curs puțin sânge la ruperea himenului apoi in aceste 3 zile a mai curs câte puțin. Astăzi partenerul meu mi a introdus un deget in vagin și brusc am început sa sangerez. Țin sa Menționez ca menstra mi a trecut înainte de contactul sexual.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este destul de obisnuit sa apara sangerari in urma ruperii himenului in timpul primei experiente sexuale. Himenul este o membrana subtire care poate sangera atunci cand este intins sau rupt. Sangerarea in aceste cazuri este de obicei usoara si se opreste de la sine intr-un timp scurt.

Daca sangerarile persista timp de mai multe zile sau devin abundente, este posibil sa fie necesar sa consultati un medic pentru a exclude alte cauze posibile, cum ar fi leziuni vaginale sau cervicale. De asemenea,lubrifierea insuficienta poate duce la ranire sau sangerare.

In ceea ce priveste sangerarea care a aparut, este posibil ca unghiul, presiunea sau miscarea sa fi cauzat o usoara leziune vaginala. Aceste sangerari ar trebui sa se opreasca in scurt timp si sa nu fie o sursa de ingrijorare mare.

Cu toate acestea, daca sangerarea persista sau devine abundenta, sau daca te ingrijorezi in mod general cu privire la sangerare sau la orice alte simptome, este recomandat sa consulti un medic pentru o evaluare adecvata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarea-dupa-actul-sexual_8790