dureri la penetrare

Sex si probleme sexuale

Postata de laryala cu 13 ani in urma.

buna, eu si prietenul meu am hotarat sa ne incepem viata sexuala am incercat in repetate randuri insa mai mult de o singura penetrare nu reusesc sa suport din cauza durerilor enorme care nu apar doar la introducere ci si la scoatere, mentionez ca nu am sangerat deloc...nu stiu ce sa mai cred devine frustrant. ast rasp

Raspunsuri (9)

floryny

acum 13 ani

Incearca sa ajungi la un control ginecologic. Poate ai durere la penetrare pentru ca nu esti lubrifiata suficient. Acest lucru se poate rezolva daca te vei relaxa mai mult, daca preludiul este prelungit sau daca folosesti un lubrifiant. Se gaseste la farmacie.

laryala

acum 13 ani

nu stiu daca e din cauza lubrifierii pt k prezervativul este plin de mucus dupa ce penisul paraseste vaginul...

kira

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi sa mergi la un control ginecologic,pt a exclude o eventuala infectie .Este bine oricum sa mergi la un control ginecologic o data pe an,asa ca,in caz ca nu ai ajuns pana acum,nu ar strica un control.Pana atunci,relaxaza-te inainte,bea un pahar de vin rosu,fa o baie calda.. asculta muzica..ar putea fi mai bine.Si nu incepe totul gandindu-te ca "gata, ma doare".Poti folosi ulei pt bebelusi pt o mai buna lubrifiere.Si nu uitati de preludiu...Succes.

laryala

acum 13 ani

nu prea am avut cum sa ma duc la ginecolog si sa-mi faca un control ca lumea pt ca eram virgina am incercat si sa creez o atmosfera placuta: muzica, vin rose, baie oricum fac inainte, faza cu lubrifierea am lamutit-o mai sus, banueisc k e vorba de relaxare, stiu k o sa ma doara si atunci stau tesionata deci si muschii vaginului sunt incordati...:(

silvia

acum 13 ani

S-ar putea sa existe si o nepotrivire intre dimensiunile organelor voastre. Daca el il are mai mare iar tu esti/ai fost virgina, va mai trece un timp pana va veti acomoda.

Victor Richard

acum 13 ani

Cum ai spus, probabil ca factorul psihic este cel mai important. Posibil sa ai vaginism, a carui cauza este in mod special psihica. Nu-ti face griji, daca nu ai sangerat, nu este o regula. Posibil, totusi sa ai himen elastic si sa nu se fi produs penetrarea completa (de aici lipsa sangerarii). Nu astepta penetrarea ca ceva ingrozitor, pentru ca nu este (sau nu ar trebui sa fie). Relaxeaza-te. Preludiul este foarte important, partenerul tau ii acorda suficienta importanta? Incercati sa gasiti impreuna zonele erogene si stimulati-le. Astfel nu te vei mai gandi cu groaza la... penetrare. Actul sexual trebuie sa fie ceva foarte placut, nu altfel. Bucurati-va de momentele de intimitate petrecute impreuna. Poate ar fi bine sa faceti o pauza (de cateva zile), in care sa va iubiti doar platonic, sa va cunoasteti fizic mai bine, fara totusi sa ajungeti la penetrare. Poate psihic nu esti pregatita...

albert

acum 13 ani

cred ca ar fi bine sa mergi la un medic,intai,ptr un control ginecologic.iar cand ve-ti ajunge din nou in intimitate,nu va mai grabiti cu penetrarea,acordati-va mai intai un preludiu tandru,relaxat(fara graba).si ,cred,eu ,o stimulare cu degetele ,din partea partenerului,ar fi foarte utila,inainte de penetrare.in felul asta muschii vaginului se pot destinde.daca te vei simti foarte excitata din cauza preludiului,atunci actul in sine va fi mult mai firesc si placut.succes!

nikole-hd

acum 13 ani

La fel am patit si eu la primele tentative de a face dragoste cu iubitul meu cand eram virgina. Nu esti pregatita probabil. Noi am abandonat o perioada, nu am mai planificat nimic, si intr-o zi s-a intamplat de la sine, a fost un pic dureros dar nu groaznic si pot spune ca am ramas cu o amintire pozitiva.

Utilizator11643326667

acum 2 ani

Cu aceiasi problema ma confrunt si eu acum 😞😞Am 20 de ani si am hotarat cu iubitul meu ca ar trb sa imi incep si eu viata sexuala !! Am incercat de n oriiiiii dupaaa mult chin a reusit foarte putin ,am sangerat …
De atunci tot incercam putin,putin ,dar nmcc … cum ma atinge putin acolo e jale … nu pot suporta durerea ! Am o durere insuportabila si nici eu nu inteleg de ce in halul asta !! El spune ca exagerez ca ma doare atat de tare dar pur si simplu e groazniccccc n am auzit la nimeni pana acum sa fi fost cum e la mine !! Am nevoie de sfaturi nu stiu ce sa mai fac si cum ..😓😓