dureri in timpul actului sexual

Sex si probleme sexuale

Postata de vargaadelina cu 14 ani in urma.

am revenit din nou pe site ptr niste sfaturi... am fost azi din nou la ginecolog,iar cand mi a scos secretia vaginala,ginecologul mi a spus ca nu pare sa fie nimic grav,si ca prin experienta lui indelungata in ginecologie presupune ca e candidoza. rezultatele le primesc doar in 2 saptamani. a avut cineva candidoza ? problema e ca eu am 17 ani si doar in 2 luni fac 18 iar ginecologul mi- a spus ca nu mi poate prescrie tratament pana nu implinesc 18 ani doar daca merg la medic de familie iar la medic de familie nu ma pot inscrie pentru ca nu am 18 ani.si nu inteleg de ce! tare ciudata mai e tara asta! as mai putea merge la o clinica privata..dar e cateva sute de lire...stiti cumva ceva tratamente naturiste ? sper ca nu e ceva grav care afecteaza fertilitatea...

Raspunsuri (11)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Nu cred ca infectia cu candida poate da dureri in timpul actului sexual. Sa nu fii cumva racita pe la ovare sau sa le ai imflamate. Cat despre candida ce sa-ti spun, doar medicul iti poate da o reteta prin care vei scapa. Am auzit ca Gynofort este pentru tratarea candidei si costa 29.68 Ron. Sau poti sa-ti iei niste ovule. Mergi la farmacie si intreaba mai multe. Pe curand

Citat:
am revenit din nou pe site ptr niste sfaturi... am fost azi din nou la ginecolog,iar cand mi a scos secretia vaginala,ginecologul mi a spus ca nu pare sa fie nimic grav,si ca prin experienta lui indelungata in ginecologie presupune ca e candidoza. rezultatele le primesc doar in 2 saptamani. a avut cineva candidoza ? problema e ca eu am 17 ani si doar in 2 luni fac 18 iar ginecologul mi- a spus ca nu mi poate prescrie tratament pana nu implinesc 18 ani doar daca merg la medic de familie iar la medic de familie nu ma pot inscrie pentru ca nu am 18 ani.si nu inteleg de ce! tare ciudata mai e tara asta! as mai putea merge la o clinica privata..dar e cateva sute de lire...stiti cumva ceva tratamente naturiste ? sper ca nu e ceva grav care afecteaza fertilitatea...

nevasta lui florinpurice

acum 14 ani

BUNA,sunt noua pe site dar incerc sa ajut si eu cu ceva,daca ai infectia candida poti sa te duci la farmacie si sa-i ceri ovule KLION-D 100,sunt foarte bune,faci tratamentul si scapi,iar despre durere in timpul actului sexual nu stiu ce sa-ti spun ca am si eu problema asta

Sheila

acum 14 ani

Candidoza am avut si eu, fac din cauza administrarii antibioticului.Tratamentul va trebui sa-l urmezi si tu si partenerul.
Nu inteleg acolo unde esti daca te imbolnavesti grav nu iti prescrie nimeni tratament pt ca esti minor?
Asteapta rezultatul de la doctor si apoi incearca sa-ti iei de la farmacie (daca se poate) canesten ovule si crema. Crema trebuie sa o foloseasca si partenerul.Eu am avut si ceva pastile.Pe perioada tratamentului fara contact sexual sau doar folosind prezervativul.
Numai bine si sper sa-ti fie de ajutor
Poti avea si dureri si disconfort in timpul actului sexual

madutz

acum 14 ani

eu m-am confruntat cu aceasta problema timp de 2 ani. am tratat-o, am schimbat medici insa revenea la scurt timp dupa tratament. sfatul meu e sa nu te aventurezi in a folosi ovule sau creme dupa ureche, candida poate dezvolta rezistenta si va fi din ce in ce mai greu de tratat. de aici si problema mea, apropo de medici incompetenti. important e sa gasesti un medic f bun care sa lucreze cu tine. eu doar asa am reusit sa scap de candidoza. pana te poate trata medicul tau as sugera spalaturi cu ceai de musetel sau galbenele. stiu ca suna babesc dar ajuta. inca ceva destul de important, tratamentul local cu ovule sau creme trebuie insotit de un tratament pe cale orala, pt a fi cat mai eficient. si da..partenerul trebuie sa urmeze si el tratament. candidoza nu e o afectiune "tragica". trebuie doar tinuta sub control. in f putine cazuri afecteaza fertilitatea. din acest motiv cred ca mai bine astepti pana te poate trata medicul tau. pana atunci atentie la igiena, inclusiv la prosoapele de baie si lenjeria intima.

adela1970

acum 14 ani

Nu-ti face probleme ca aceasta candidoza nu e ceva periculos. Are dreptate doamna care spune ca trebuie sa ai grija la igiena si dupa 18 ani mergi la medic daca imunitatea organismului tau nu o invinge pana atunci.Candida albicans exista in flora vaginala a tuturor femeilor, uneori se inmulteste mai mult decat trebuie.

borcea46869

acum 14 ani

sincer, cred ca fiecare dintre noi a dezvoltat candidoza la un moment dat, dar nu incerca s-o tratezi dupa ureche, eu chiar as putea spune ca am urmat diferite retete, date de medici, pana am reusit sa scap de candida. tinand cont de multiplele posibilitati de dezvoltare a acestei boli, igiena etse foarte importanta, asa ca procura-ti de la farmacie un irigator ptr igiena intima si fa si spalaturi interne, exista la farmacie pliculete cu prafuri speciale pentru asta. eu am avut rezultat dupa un tratamentd e 10 zile cu tantum rosa, dar nu ti-as indica sa faci nimic pana nu-ti da medicul. sub nicio forma nu o lasa netratata sa n-ai surprize mai tarziu

Viorica33102785

acum 14 ani

e bine sa vezi daca nu ai leziuni pe col caci si acestea sunt producatoare de dureri . Zici ca ai dureri dar in ce zona? la intrare in vagin , in interior ? incearca pt candida:intr-un litru ceai de galbenele (concentrat)pui o lingura de bicarbonat de sodiu si faci spalaturi de 2 -3 ori pe zi daca nu poti peste zi atuci neaparat seara vreo 3-4 zile , de fapt pina simti ca iti trece si nu mai ai nici mincarimi sau usturimi, e bun si uleiul de masline macerat cu galbenele sa te ungi dupa aceea.poarta numai bumbac, chiloti de bumbac si nu purta pantaloni strimti . Sa ai prosop intim personal seara incearca sa lasi vulva libera culca-te fara chiloti.Nu folosi creme si sapunuri , geluri intime care pot provoca iritatii.Stop contact in timpul tratamentului.

ella

acum 13 ani

buna as vrea sa stiu de ce simt durere doar in timpul penetratiei? vreau sa precizez ca nu am o viata sexuala regulata si acum 9 luni a fost pentru prima oara (cand am simtit dureri cumplite). Am fost la medic si in urma unei ecografii mi sa zis ca am uter retrovers si o usoara vaginita, insa am luat tratamentul recomandat si a fost ok. Insa tot simt durere doar in timpul penetratiei. De ce?

duma ioana alessandra

acum 11 ani

hai pa PULISTILO,CURVISTILOR SI p***aLOR

elena

acum 10 ani

am aceasta durere de 3 ani si am incercat tot felul de pastile si din italia si din romania si degeaba nu imi folosec la nimic am incercat bicarbonat si ceai de pelin si musetel degeaba .astept soluti

elena

acum 10 ani

am aceasta durere de 3 ani si am incercat tot felul de pastile si din italia si din romania si degeaba nu imi folosec la nimic am incercat bicarbonat si ceai de pelin si musetel degeaba .astept soluti