Durere în timpul actului și o scurgere albă ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11722795125 cu o luna in urma.

Bună ziua! În timpul actului sexual am o durere pe sub burtă în stanga și în dreapta…. Dacă actul durează mai mult de maxim 10 min începe și mă doare groaznic și trebuie să renunț ca mi se face rău și merg la baie și am scaun între timp prietenului îi rămâne o scurgere albă pe penis….. ce poate să fie? Merg marți la doctor să fac o ecografie intervaginala să văd sigur!
Rectific , nu am mâncărime, usturime…

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea in timpul actului sexual si scurgerea alba pe care o observi pot fi semne ale mai multor boli sau afectiuni. Posibile cauze ar putea include endometrioza, un chist ovarian, o infectie a tractului urinar sau o infectie vaginala precum candidoza. Cu toate acestea, pentru a determina cu siguranta ce cauzeaza simptomele tale, este important sa vezi un medic pentru o evaluare completa. Analiza ta vaginala si eventual si un test de urina ar putea fi necesare pentru a determina cauza simptomelor tale. Este bine ca ai programat o ecografie intervaginala ; aceasta poate ajuta la identificarea oricaror anomalii ale organelor reproducatoare.

Informeaza-ti medicul despre toate simptomele pe care le-ai experimentat, inclusiv orice schimbari pe care le-ai observat in legatura cu ciclul tau menstrual sau cu disconfortul pe care il simti in timpul actului sexual. De asemenea, este necesar de a constienta durerea chiar daca aceasta se amelioreaza. Este important sa nu ignori aceste semne.

Despre scurgerea alba - e posibil ca aceasta sa fie un rezultat al lubrifierii naturale feminine, dar daca observi o modificare a culorii, mirosului, consistenta sau daca este insotita de mancarime sau usturime ar putea fi semn de infectie. Daca partenerul tau prezinta, de asemenea, simptome, ar fi bine sa se adreseze unui medic, deoarece unele infectii pot fi transmise prin contact sexual.

In final, este recomandabil sa apelezi la ajutorul unui specialist pentru o evaluare completa.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Utilizator11722795125

acum o luna

Vă mulțumesc frumos… mâine am programare la ginecologie și o să specific toate simptomele pentru a rezolva problemel!!!!