Durere in timpul actului

Sex si probleme sexuale

Postata de MembruMobileApp150330210427381 cu 8 ani in urma.

De curand mi-am inceput viata sexuala . Este normal ca la a 4-lea contact durerea la penetrare si sangerarea sa mai existe ? Tin sa mentionez ca sangeraera nu este foarte abundenta , mai persista cateva ore dupa contact . La primul contact nu am avut sangerare , de la al 2-lea contact am inceput sa sangerez. Durerea este doar la inceput , dupa nu mai simt niciun fel de durere. Am observat ca la fiecare contact sangele devine din ce in ce mai putin . Totusi , ar trebui sa ma ingrijorez ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Nu este neobisnuit sa simti disconfort si durere la inceputul vietii sexuale, deoarece corpul tau are nevoie de timp pentru a se adapta la aceasta noua experienta. Totusi, sangerarea si durerea persistenta pot indica diverse cazuri de probleme de sanatate, cum ar fi o infectie, o boala cu transmitere sexuala sau o problema cu colul uterin.

Este si posibil ca sangerarea sa fie cauzata de anumite rupturi sau zgarieturi cauzate de penetrare, dar daca acestea persista, ar fi indicat sa consulti un medic pentru a exclude alte cauze medicale.

Mai mult, este important de stiut ca sexul nu ar trebui sa fie dureros.
Daca simti durere, aceasta este un semn ca ceva nu este in regula si trebuie facute modificari (precum folosirea unui lubrifiant sau preludiu mai indelungat) sau trebuie sa te adresezi unui profesionalist medical

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/durerea-ce-apare-in-timpul-contactului-sexual-dispareunia_1173
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/bolile-inflamatorii-intestinale-si-sexul_714