Destre contraceptive

Sex si probleme sexuale

Postata de deiutzza cu 12 ani in urma.

Buna.am nevoie de raspunsul la o intrebare.Tabletele cerazette se pot lua si fara consultarea medicului ginecolog?Si le poate lua oricine sau doar femeile dupa nastere?Am citit pe internet vreo 30 de pagini in care scrie doar de proaspetele mamici care iau cerazette

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar examenul ginecologic cat si anamneza (urmareste istoricul afectiunilor asociate cat si cele ginecologice). cerazette contine un progestagen (derivat de progesteron) si este indicat persoanelor cu contraindicatii sau efecte adverse la contraceptivele orale combinate (progestativ + estrogeni), varsta peste 45 ani, absenta fumatului, diabet zaharat, obezitate, femeile in perioada alaptarii.
exista si contraindicatii clare: sangerari genitale anormale (nedepistate cu vreo cauza), sarcina, neoplasme genito-mamare.

just me

acum 7 ani

Am nascut o fetita ce are acum 2 luni si 3 sapt, medicul ginecolog mi a recomandat cezarett pt ca alaptez..aseara la 22 treb sa iau pastila dar am uitat...am luat o pe la 14 acum..ar treb sa mi fac griji? Va multumesc!