de ce problema sufar ?

Sex si probleme sexuale

Postata de cristimihai55 cu 12 ani in urma.

am 19 ani si cred k sufar de ejaculare prematura , va rog frumos ajutati-ma, sunt impreuna cu o fata de 5 luni si am avut unele momente intime mai precis 3, la prima am reusit sa ma abtin cirk 1,2 minute la 2 a nici un minut si la ce-a de-a 3 ''''intalnire intima'''' nici nu am reusit sa produc o erectie totala pt k am si ejaculat inainte de ''''introducere'''', va rog ajutati-ma . Imi e teama de urmatoare intalnire, ma simnt jenat. ce ma sfatuiti sa fac.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ejaculare precoce este incapacitatea de a controla ejacularea pentru un timp suficient de lung, ce influenteaza durata normala a unui act sexual. Cauzele probabile sunt: anxietatea, alti factori psihologici, sau un prag de sensibilitate scazut. Ejacularea precoce este foarte rar cauzata de o afectare organica ( inflamatia prostatei sau o tulburare a sistemului nervos).
Se poate apela la consultul unui psihosexolog; un tratment medicamentos include un inhibitor selectiv al recaptarii serotoninei ( cum ar fi fluoxetina, paroxetina, sertralina) la indicatia medicului.