De ce nu mai simte să facă drăgoste cu mine?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11717937867 cu 3 luni in urma.

Iubita mea nu mai simte să facă dragoste cu mine, ultima tată am făcut acum o lună jumate.. și nui prima dată când se întâmplă așa rar. Mereu când îi propun să ne vedem, spune că are probleme că e stresată, că are multe pe cap și că nui stă gândul la a se vedea cu mine. Menționez că ea se protejează cu anticonceptionale...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Ar putea fi mai multe motive pentru care iubita ta nu mai pare interesata de intimitate. Unul dintre cele mai comune ar fi stresul sau problemele emotionale pe care le infrunta si care ii scad apetitul sexual. De asemenea, problemele de sanatate sau efectele secundare ale medicamentelor (inclusiv anticonceptionalele) pot afecta libidoul unei persoane. Este posibil sa fie, de asemenea, probleme in relatia voastra sau ar putea pur si simplu sa treaca printr-o scadere temporara a dorintei sexuale.

O comunicare deschisa si sincera despre acest subiect este esentiala. Incercati sa o sustineti si sa o intelegeti, fara a o presa. Poate ar fi util sa vorbiti cu un consilier specializat sau cu un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/de-ce-femeile-isi-pierd-interesul-pentru-sexi_722
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/libidoul-scazut-la-femei_9896
sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/scaderea-testosteronului-la-femei-cauze-si-efecte_20298