De ce imi intarzie menstruatia?

Sex si probleme sexuale

Postata de bianca.vasilica cu 9 ani in urma.

Buna ziua. am si eu o nelamurire. In luna mai am avut un contact sexual. de fapt prietenul meu doar a bagat-o putin,cateva minute, in joaca. desi sunt virgina nu a curs deloc sange. el zice ca a avut prezervativ (eu nu m-am uitat) si ca nu si-a dat drumul in mine. in luna mai mi-a venit menstruatia pe 5 apoi pe 29. in luna iunie pe 23, in iulie pe 17. iar in prezent inca nu mi-a venit si ar fi trebuit sa vina pe 10.tin sa mentionez ca ciclul meu nu este regulat, ci variaza, cu o zi sau doua in minus sau plus. e posibil sa fiu insarcinata?

Raspunsuri (5)

buna

acum 9 ani

nu iti vine pt. ca te-ai dezvirginat psihic..coroul nu face diferenta intre introducerea penisului cu ruperea himenului sau fara ruperea lui..pt. corp dezvirginare = introducerea de penis, deget, obiecte in vagin sau anus..asta declanseaza schimbari hormonale...mintea si ratiunea nu controleaza corpul ci emotiile si senzatiile..deci practic nu mai esti virgina ... cele mai multe fete sunt dereglate hormonal de la dezviorginare, indiferent de felul ei mai ales daca
a) au frica sa ramane gravide
b) au frica sa ia o boala sexuala
c) au frica sa fie prinse de parinti, etc.
d) au frica de penetrare
e) actul sexual a fost dureros sau a fost perceput scarbos sau dezamagitor

bianca.vasilica

acum 9 ani

intrebarea era alta. e posibil sa fiu insarcinata?

doreldorel

acum 9 ani

nu trebuie sa te alarmezi (bine nu sunt medic)... cel mai simplu si rapid pentru moment, te duci la farmacie si cumperi un test de sarcina. o sa ai un raspuns initial... prietenei mele mereu ii intarzie menstruatia. suntem activi sexual (in cazul ei din cauza schimbarilor hormonale de la anticonceptionale). bafta

bianca.vasilica

acum 9 ani

Pai contactul sexual a avut loc acum 3 luni iar in urmatoarele 2 luni de la contact mi a venit menstruatia. acum inca nu a venit. daca era sa fi ramas dc 2 luni mi a venit

grea de cap

acum 9 ani

esti cam grea de cap... de aia nici nu o sa intelegi nimic