de ce am dureri

Sex si probleme sexuale

Postata de paly cu 12 ani in urma.

de ce am dureri de cap dupa sex anal fara prezervativ?ce tratment pot sa iau?

Raspunsuri (2)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua,

Durerile de cap aparute in anumite situatii sau legate de o activitate anume indica faptul ca acea situatie sau acea activitate va cauzeaza o neliniste, un disconfort sau o anxietate pe care o somatizati sub forma unei dureri de cap spre exemplu.
Ar trebui sa va ganditi daca aceasta durere de cap apare doar dupa ce intretineti relatii sexuale sau apare si in alte situatii sau este generalizata.
Un analgezic rezolva problema pe moment insa nelinistea poate aparea si data viitoare. Si durerea de cap poate reveni. Este ca un cerc vicios. Degeaba rezolvati problema somatica daca cea psihologica ramane neatinsa.

Cu drag,
Ioana - Corina Marcu
consilier psihologci

Iuli

acum 12 ani

Probabil va e teama de urmari, si pe buna dreptate. Solutia e simpla: folositi intotdeauna prezervativul.