Cum pot să mi ajut soțul să nu mai aibe probleme cu actul sexual (ejaculare precoce)?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11709064689 cu 2 luni in urma.

As dori să precizez că suntem tineri ,dar d când avem bebe când facem sex nu mai rezista că înainte imediat facem ce facem un minut și gata,iar eu rămân cu frustrarea de femeie că nu mă simt satisfăcută.el se simte prost,dar nu face nimic nici el în privința asta.As vrea idei .ce as putea sa fac sau de la ce poate fii așa?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa creati un mediu propice discutiilor despre aceasta problema, fara judecati sau critici. Comunicarea este cheia pentru rezolvarea acestei situatii. Intelegerea, rabdarea si vorbele de incurajare pot asigura un mediu confortabil pentru a discuta despre aceasta problema.

Multi barbati sufera de ejaculare precoce, care poate fi cauzata de o varietate de factori de la stres la anumite probleme de sanatate. In unele cazuri, colaborarea cu un consilier sau terapeut sexual poate ajuta. Acesta va putea oferi tehnici si exercitii pentru a ajuta la prelungirea duratei actului sexual.

Suggestiile includ tehnica start-stop, in care barbatul se opreste in timpul actului sexual atunci cand simte ca este aproape de climax, iar actul sexual poate fi reluat dupa ce senzatia a trecut. O alta tehnica este cea a stransului, in care partenera strange baza penisului atunci cand barbatul se simte aproape de ejaculare. Ar trebui sa se urmeze un ritm lent si sa se faca pauze atunci cand este necesar.

Daca aceste tehnici nu functioneaza, poate fi utila consultarea unui medic. Acesta poate recomanda un tratament farmacologic, precum anumite antidepresive care pot ajuta la prelungirea duratei actului sexual.

In cazul in care problema persista, este necesar sa consultati un specialist pentru a investiga atat cauzele fizice cat si pe cele psihologice care pot determina aceasta problema.

In final, este important de retinut ca un act sexual de calitate nu se rezuma doar la durata acestuia. Este posibil sa descoperiti ca preludiul prelungit, jocurile sexuale si alte forme de intimitate pot ajuta la satisfactia ambilor parteneri.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru sotul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Daca doriti si opinia unui psiholog, puteti alege unul potrivit pentru sotul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/ejacularea-precoce-cauzele-cele-mai-des-intalnite_18174
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/ejacularea-precoce-cauze-stadii-si-factori-de-risc_10596