Contact sexual neprotejat

Sex si probleme sexuale

Postata de alyyy123 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Vazusem de curand pe site ca raspundeti la intrebari legate de metode de contraceptie in general. As vrea sa va adresez si eu o intrebare, care ma framanta.
Pe data de 8 spre 9 mai am avut un contact neprotejat...problema este ca m-am oprit inainte ca el sa ejaculeze....ceea ce s-a intamplat de fapt, a intrat si a iesit de 3 ori consecutiv, si i-am zis sa iasa, pt ca imi era teama.
Pe data de 21 aprilie mi-a venit ultima oara ciclul mentrual, tine 5,6,sau 7 zile de obicei, dar acum a tinut 6, iar ciclul se repeta la 27 zile.
Pana acum nu s-a intamplat sa am contact sexual neprotejat, ci intotdeauna am folosit prezervativul. Nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu am folosit alta metoda de contraceptie.
Ceea ce vreau sa va intreb, este: ar trebui sa-mi fac griji sa nu raman insarcinata? El a zis ca nu a ejaculat, iar contactul sexual nu a fost mare, a tinut aproximativ 1 min. Insa cu lucrurile astea nu e de joaca, si mi-e foarte teama.
Aveam in minte sa iau pastila de a 2a zi, si am citit ca se poate lua pana la 72 de ore, insa sunt total in dubii...
Va rog frumos sfatuiti-ma ce sa fac! Sa iau pastila de a 2a zi, cat nu e prea tarziu? Sau nu ar trebui sa-mi fac griji?
Am Rh-ul negativ si chiar nu-mi permit sa calc stramb.

Va multumesc mult de tot!!!

Astept un rapuns de la dumneavoastra!

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Ar fi bine...........lichidul seminal contine si el spermatozoizi,este drept mai putini,dar " paza buna .......",mai ales ca ai rh negativ.

alyyy123

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns, am fost si am luat pastila ca sa fiu ma sigura!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa un calcul matematic , in cazul in care aveti ciclul menstrual regulat,data contactului sexual ar fi in perioada optima pentru reproducere. Daca nu vreti sa riscati, luati contraceptia de urgenta.

alyyy123

acum 11 ani

Normal ca nu vreau sa risc, mai ales ca am Rh-ul negativ...
Am fost si am luat pastila!
Va multumesc frumos pentru raspuns!