Ce sa fac?

Sex si probleme sexuale

Postata de membru220184 cu 11 ani in urma.

Buna!
Pe 20 aprilie am avut prima zi de menstruatie si pe 23 ultima zi .Dupa calculele mele ciclul meu menstrual dureaza 30 de zile , astfel incat in martie prima zi de menstruatie a fost tot 20 ,deci perioada de ovuluatie ar trebuii sa inceapa pe 3 mai .Pe 29 aprilie am avut un contact sexual , s-a rupt prezervativul . Dupa calculele mentruatiei ciclului , sunt sanse sa raman gravida ? Daca da ,maine ar fi o alta in care as putea lua pilula de-a doua zi .Va cer sfatul! Ce sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In teorie, daca ciclul tau este regulat de 30 de zile si ovulezi in jurul zilei a 15-a a ciclului, atunci ai avut contact sexual inainte de perioada ta de ovulatie, ceea ce ar putea reduce sansele de a ramane gravida. Insa, spermatozoizii pot supravetui in tractul tau reproducator pentru pana la 5 zile, ceea ce inseamna ca chiar daca ai avut contact sexual inainte de ovulatie, mai poti raman gravida.

In ceea ce priveste pilula de a doua zi, aceasta este cel mai eficienta daca o iei cat mai curand posibil dupa actul sexual neprotejat. De asemenea, este important de retinut ca pilula de a doua zi nu este 100% eficienta, deci exista in continuare o mica sansa ca ai putea ramane gravida chiar daca o iei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-sau-planificarea-familiala-metoda-calendarului-p***atul-intre_1105