Ce pot face? Sunt disperata ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Gabriela cu 2 saptamani in urma.

Prietenul meu are 40 de ani are erecții dar când ajungem la ctul in sine îi "moare"

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Va confruntati cu o problema destul de comuna si nu este cazul sa disperati. Pot exista mai multe motive pentru care prietenul dvs. resimte acest lucru.

1. Stresul si anxietatea: Acestea sunt doua dintre cele mai frecvente cauze ale problemelor de natura sexuala. Daca el este stresat sau anxios, aceste stari pot afecta performanta sa sexuala. In acest caz, ajutorul unui psiholog sau psihoterapeut poate fi foarte util.

2. Alimentatia si stilul de viata: Daca are un stil de viata nesanatos sau o dieta necorespunzatoare, acestea ii pot afecta potenta. E recomandat sa consume hrana sanatoasa si sa faca exercitii in mod regulat.

3. Probleme de sanatate: Pot exista si anumite probleme de sanatate care ii cauzeaza problemele de erectie. Bolile cardiovasculare, diabetul, hipertensiunea arteriala si alte afectiuni pot influenta circulatia sangelui in corp, inclusiv catre penis.

4. Consumul de alcool si fumatul: Atat alcoolul, cat si tutunul pot afecta abilitatea lui de a avea o erectie.

5. Medicamente: Unele medicamente pot avea ca efect secundar disfunctia erectila.

6. Probleme psihologice: Depresia, lipsa de incredere in sine sau problemele din cuplu pot duce la disfunctii erectile.

Cel mai bun lucru pe care il poate face in acest caz este sa consulte un medic specialist care sa ii ofere sfaturi specifice si, eventual, tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie sau https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/11-factori-care-determina-probleme-de-erectie_8680
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/fata-in-fata-cu-propriile-probleme-tulburarile-de-erectie_725
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/orgasmul-feminin-si-masculin_709