Ce as putea lua pt problemele de erectie la 50 ani?

Sex si probleme sexuale

Postata de IoanA cu o saptamana in urma.

Am 50 ani si de la 40 am observat ca in momentul cand sunt cu o fata in pat penixul nu m-ai reactiona pt a fi cat mai tate pt a putea penetra. Vreau sa specific ca de la 15 ani am o problema neurologica dar nu m-a impiedicat sa duc o viata normala sexuala pana la 40 ani. Am luat tianli is facea efectul dar e contraindicat problemelor neurologice. Vreau sa va intreb ce medicament as putea lua pt erectie dar sa fie permis si celor cu probleme neuro, sau la cine sa apelez. Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Pentru problemele legate de erectie, sunt disponibile mai multe tipuri de medicamente care pot ajuta.

Totusi, este foarte important sa discutati cu medicul dvs. inainte de a incepe orice tratament, deoarece exista posibilitatea aparitiei unor efecte adverse, mai ales daca suferi de alte afectiuni, cum ar fi probleme cardiace sau neurologice.

O alta varianta poate fi si terapia psihosexuala, care poate ajuta la gestionarea anumitor probleme psihologice care pot contribui la disfunctia erectila.

Pe langa tratarea disfunctiei erectile cu medicatie, exista si alte optiuni precum schimbarea stilului de viata - renuntarea la fumat, consumul moderat de alcool, adoptarea unei diete sanatoase si practicarea exercitiului fizic pot avea un impact semnificativ asupra sanatatii sexuale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/11-factori-care-determina-probleme-de-erectie_8680
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/fata-in-fata-cu-propriile-probleme-tulburarile-de-erectie_725
sfatulmedicului.ro/Remedii-naturiste/remedii-naturiste-pentru-tratarea-disfunctiei-erectile_5246