Ce as putea face in aceasta situație?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11714734989 cu 4 saptamani in urma.

Eu cu prietena mea am avut un contact sexual protejat, in urma caruia am constatat ca prezervativul s a rupt ( abia după finalizarea actului sexual) în următoarele 3 ore aceasta a luat pastila EllaOne, actul s a intamplat cu 5 zile inainte de ovulație iar ea spune că ovulația a avut loc in mod normal, fara vreo intarziere. Au trecut fix 15 zile de la ovulație iar menstruația inca nu a venit. Credeti ca este vorba despre o posibila sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Este posibil ca intarzierea menstruatiei sa fie cauzata de stres sau de ingrijorare. Pastila EllaOne este eficienta in majoritatea cazurilor daca este luata in primele 24 de ore de la contactul sexual neprotejat, iar faptul ca ovulatia a avut loc normal este un semn bun.

Totusi, niciun contraceptiv nu este 100% sigur, iar faptul ca menstruatia inca nu a venit ar putea fi un semn de sarcina. Un test de sarcina va poate ajuta sa clarificati situatia.

Daca rezultatul este pozitiv sau daca mentruatia nu apare nici dupa efectuarea testului, ar trebui sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091