Care sunt ceaiurile care anuleaza efectul anticonceptionalelor?

Sex si probleme sexuale

Postata de alyyy123 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
De curand m-am apucat sa iau anticonceptionale Jasmin si citind prospectul am observat ca ceaiul de Sunatoare/Pojarnita anuleaza efectul acestora... Inainte eu am baut mult ceai de acest gen din cauza problemelor cu stomacul pe care le am in fiecare toamna.
Intrebarea mea ar fi: care sunt ceaiurile (in general) care anuleaza efectul anticonceptionalelor, alimentele (inafara de grapefruit - despre care am citit) si de ce tip de pastile (in afara de antibiotice - despre care stiu deja) ar trebui sa ma feresc?

Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Sigada

acum 11 ani

In general este trecut pe prospectul medicamentelor, daca acestea anuleaza/scad efectul anticonceptionalelor. Este bine atunci cand luati orice fel de medicament sa cititi cu atentie prospectul si daca medicamentul este recomandat de medic sa ii precizati ca folositi anticonceptionale.

antoneta142936

acum 11 ani

Pentru durerile de stomac ... incearca albus de ou nebatut, dimineata pe stomacul gol, inainte de a te ridica din pat cu 30 min, timp de 3-4 saptamani. E indicat ou de la gaini de curte, cat mai proaspat. Incearca cu incredere. Daca dupa 3_4 zile apar dureri mai mari nu intrerupe, e reactia la albus. sanatate