buna

Sex si probleme sexuale

Postata de elena433151242 cu 14 ani in urma.

sunt noua pe aici . am o multime de intrebari dar la una as vrea un raspuns cat mai la obiect. mi am inceput viata sexuala la 22 de ani si nu am avut probleme pana acum cateva luni cand am inceputu sa am sangerari in timpul actului sexual. partenerul nu era fostul meu prieten ,iar cand l am sunat mi-a spus ca nu eram pregatita pentru inceperea actului ac***a himen elastec trebuie sa ajung la un grad de excitare care sa permita intrarea usor.
Este adevarat ? ati mai auzit asa ceva?

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Chiar daca la inceput himenul a fost mai elastic si probabil nu a existat sangerare, dupa atata timp situatia s-a schimbat. Ceea ce afirma partenerul tau este o...........Sfatul meu este sa mergi la un control ginecologic, o sangerare in timpul actului sexual poate avea mai multe cauze si anume : displazie cervicala, chlamydia, gonoree, tricomoniaza, vaginita, endometrioza, polipi cervicali, infectii vaginale fungice, polipi uterini, tumori fibroide, sunt doar 10 din motivele unei sangerari. Mergi cat mai repede la control !

anca262

acum 14 ani

Trebuie sa recunosc ca si eu am avut aceasi problema ca si tine. Aveam sangerari in timpul actului sexual dar nu mi se intampla tot timpul. Era mai rar dar era o sangerare destul de abundenta. Ei bine am consultat un medic care mi-a facut si ceva teste si sa dovedit ca nu e nimic. Mi sa spus sa fiu un pic mai atenta cu pozitii. Eu am cerut si sfatul unui medic de pe acest sait ianiante sa consult medicul ginecolog si uite ce raspuns am primit:"o sangerare in timpul contactului sexual sugereaza o leziune care este zgandarita de contact si sangereaza ( deci sa nu fie o leziune pe col, etc). Pe de alta parte, unele femei pot prezenta o mica sangerare atunci cand ovuleaza ( ceea ce se intampla pe la jumatatea cilului), si aceasta nu are nici un fel de semnificatie patologica."
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Adrienne

acum 14 ani

Nu crezi ca normal ar fi sa mearga totusi la un control ??????? Daca cineva a avut o problema asemanatoare nu inseamna ca este acelas lucru. Din experienta proprie.........o mica sangerare, cu greu putea fi detectata, deci numai una........diagnosticul de cancer std. 1,si in consecinta tot ce a urmat... De aceea le sfatuiesc pe toate femeile sa mearga la control pentru cea mai mica problema, nu sa se ia dupa experienta nimanui,fiecare este un caz aparte.

cristina0606

acum 14 ani

te sfatuiesc sa mergi la doctor si eu am avut probleme si le-am rezolvat, nu te mai lua dupa fosti prieteni e posibil sa fi facut o infectie datorita faptului ca ai schimbat partenerul, nu e nimic grav dar e bine sa nu ignori, o problema mica se poate agrava.