Buna Dimineata am j eu o intrebare ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Ady cu 4 luni in urma.

De ce nu mi se ridica penisul când am j eu chef sa fac dragoste cu partenera mea? Mi s a mai întâmplat o singura data înainte și chiar ma îngrijorez

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care poti experimenta dificultati in obtinerea sau mentinerea unei erectii. Unele dintre aceste motive pot fi cauzate de factori fizici, cum ar fi nivelul scazut de testosteron, probleme vasculare sau nervoase, boala sau efecte secundare ale anumitor medicamente. Alteori, stresul, anxietatea, oboseala sau problemele de comunicare in relatie pot juca un rol in aceste situatii.

Daca acest lucru nu este un lucru frecvent si se intampla doar ocazional, nu ar trebui sa iti faci prea multe griji. Este normal sa ai momente in care nu esti in apele tale si sa nu poti obtine o erectie. Totusi, daca aceasta situatie persista in mod regulat si iti provoaca ingrijorare sau disconfort constant, este recomandat sa consulti un medic specialist, cum ar fi un urolog sau un terapeut sexual. Acestia te pot ajuta sa identifici cauzele subiacente si sa gasesti solutii potrivite pentru tine.

Este important sa comunici deschis cu partenera ta despre aceasta situatie si sa incercati sa va sprijiniti reciproc. Poate fi util sa explorati alte forme de intimitate si sa aflati ce va aduce placere si satisfactie in afara actului sexual.

Aminteste-ti ca problemele de erectie pot afecta orice barbat la un moment dat in viata sa si ca este o problema comuna si tratabila.

Este recomandat sa consulti un medic, specialist in domeniu, pentru un diagnostic corect si pentru tratamentul potrivit: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/11-factori-care-determina-probleme-de-erectie_8680