Buna am 48 de ani iar de ceva timp nu mai pot contola ejacuarea mai mul de max 3 min?

Sex si probleme sexuale

Postata de Constantin Suciu cu 8 luni in urma.

As dori sa stiu daca se mai poate face ceva la virsta asta prima problema e ,,nici penisul nu este dezvoltat normal cred eu iar ca mai mare problema este ca am o ejaculare prematura 2 max 3 min

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Ejacularea precoce poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv psihologici si fiziologici. Este posibil sa fie un simptom al unei afectiuni medicale subiacente sau sa fie rezultatul stresului, anxietatii sau altor factori psihologici.

Inainte de a lua orice masuri, ar fi recomandat sa consulti un medic specialist pentru a discuta despre simptomele tale si pentru a elimina orice afectiune medicala care ar putea cauza aceste probleme. Daca medicul nu gaseste nicio afectiune medicala, poti discuta cu el despre tratamentele disponibile pentru ejacularea precoce.

Exista tratamente si tehnici care pot fi eficiente pentru a trata aceasta problema, inclusiv terapia comportamentala, tehnicile de control al ejacularii si utilizarea anumitor medicamente. Un tratament adecvat, recomandat de un medic, poate ajuta la gestionarea si ameliorarea simptomelor, indiferent de varsta.

In plus, este important sa comunici deschis cu partenerul tau despre aceasta problema si sa cautati impreuna solutii si tehnici care sa va ajute sa va bucurati de o viata sexuala implinita.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/ejacularea-precoce-cauzele-cele-mai-des-intalnite_18174