Anticonceptionale

Sex si probleme sexuale

Postata de AlinAlinAlin cu 10 ani in urma.

Buna ziua, daca timp de un an si ceva cineva a luat anticonceptionale si ar dori sa faca o pauza. Cat timp este indicat sa se faca o pauza, sau daca se face cum ar fi recomandat? Se poate face pauza o luna sau doua si dupa se pot lua din nou anticonceptionale sau nu? Multumesc ,astept raspuns.

Raspunsuri (3)

AlinAlinAlin

acum 10 ani

Va rog sa-mi dati un raspuns urgent. Multumesc mult

diana

acum 10 ani

Salut. Din moment ce nu ti-a raspuns nimeni, o sa-ti raspund eu cu propria mea experienta. Eu iau anti de aprox 2 ani. Medicul meu ginecolog mi-a zis ca cel putin 2 ani le pot lua fara pauza fara probleme. Unii medici spun ca e bine sa faci o pauza de o luna, 2 la 2 ani. Altii spun ca nu s-a dovedit ca anticonceptionalele ar avea efecte negative asupra fertilitatii, si atunci le poti lua fara probleme fara pauza, ca sa nu-ti dai organismul si hormonii peste cap cu pauzele. Tu decizi :P

diana

acum 10 ani

Salut. Din moment ce nu ti-a raspuns nimeni, o sa-ti raspund eu cu propria mea experienta. Eu iau anti de aprox 2 ani. Medicul meu ginecolog mi-a zis ca cel putin 2 ani le pot lua fara pauza fara probleme. Unii medici spun ca e bine sa faci o pauza de o luna, 2 la 2 ani. Altii spun ca nu s-a dovedit ca anticonceptionalele ar avea efecte negative asupra fertilitatii, si atunci le poti lua fara probleme fara pauza, ca sa nu-ti dai organismul si hormonii peste cap cu pauzele. Tu decizi :P