Anticonceptionale

Sex si probleme sexuale

Postata de Ella_Elita cu 12 ani in urma.

buna seara..am 20 de ani si timp de aproximativ 1 an am luat triregol..abea acum am aflat ca e foarte tare pt mine si e mai mult pt fetele care au probleme....mi-e cam rusine sa merg la un ginecolog...si m-am gandit sa va cer d-voastre sfatul...multe fete am vazut ca iau yasmine.....eu m-am gandit sa iau mercilon...d-voastra credetzi ca pot patii ceva daca iau fara un consult ginecologic? sau ati putea sa-mi recomandatzi d-voastra altfel de anticonceptionale? va multumesc

Raspunsuri (8)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In conditiile in care nu exista vreo afectiune (ginecologica, endocrinologica) contraceptivele orale pot fi recomandate de la un cabinet de planning familial.

Ella_Elita

acum 12 ani

buna ziua..este posibil sa raman insarcinata de la mercilon dak am luat antibiotice timp de 7 zile? am luat ospen...si am tot citit pe internet ca e posibil....d-voastra ce ziceti?multumesc

snickeritza

acum 12 ani

anticonceptionalele isi pierd efectul daca iei antibiotice.in ce perioada a lunii le-ai luat?

Ella_Elita

acum 12 ani

am inceput sa iau antibioticele in a 11-a zi de anticonceptionale...si am luat 6 zile...am luat cate 3 pe zi...

Ella_Elita

acum 12 ani

am avut contact sexual in ziua de luni a saptamanii acesteia si antibioticele le-am terminat duminica.. si astazi imi termin anticonceptionalele...

snickeritza

acum 12 ani

cam in perioada fertila ai luat antibioticele si e riscul sa fi anulat efectul anticonceptionalelor.asteapta sa vezi daca-ti vine,fara sa incepi un alt blister in a 8-a zi.dar te-ai protejat cu prezervativ luni?si in timpul cat ai luat antibioticele ai facut sex cu final intravaginal?

Ella_Elita

acum 12 ani

nu m-am protejat...abea aseara am aflat ca anticonceptionalele isi pot pierde efectul la antibiotice...

Ella_Elita

acum 12 ani

de la inceputul blister-ului de anticonceptional doar lunea aceasta am avut contact sexual neprotejat...iar antibioticele le-am terminat duminica...