Anticoncepționale Midiana Zilnic?

Sex si probleme sexuale

Postata de Lorena cu un an in urma.

Bună,

Am primit de la medicul ginecolog să iau Midiana Zilnic, am uitat sa o întreb și nu reușesc să găsesc nicăieri când încep să-și facă efectul.
Am luat prima pilula in prima zi de menstruație, după cum mi-a recomandat doctorul. Sunt la a 7a pilula astăzi, sunt protejată?
Am citit diferite articole, că și cum as fii protejată din prima zi, altele după 8 zile, etc.
Un sfat va rog!

Raspunsuri (3)

acum un an

Buna ziua,

Daca aveti indoieli cu privire la eficacitatea contraceptiei, este intotdeauna bine sa discutati cu medicul. De asemenea, puteti verifica prospectul anticonceptionalelor recomandate pentru alte detalii privind eficacitatea lor. Este important sa continuati sa luati pastilele la aceeasi ora zilnic si sa nu le omiteti pentru a mentine eficacitatea contraceptiei.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322

Lorena

acum un an

Bună, știu cum se iau pastilele. Am luat 6 ani Microgynon, dar cum ele nu se mai găsesc doctora mi-a dat Midiana.
Nu mi-ați răspuns la întrebare totuși, de când își fac efectul aș vrea să știu. Nu găsesc nimic pe prospect legat de asta, iar doctora este la un spital privat și nu o am numărul ei sa o sun când vreau eu.

Elena

acum 9 luni

*din prospect*
Incepeti administrarea comprimatelor Midiana Zilnic in prima zi a ciclului dumneavoastra (adica in prima zi a sangerarii menstruale). Daca incepeti administrarea Midiana Zilnic in prima zi de menstruatie, sunteti protejata imediat impotriva sarcinii. Puteti incepe si in zilele 2-5 ale ciclului menstrual, insa, in acest caz, trebuie sa folositi o metoda contraceptiva suplimentara (de exemplu un prezervativ) pentru primele 7 zile de administrare a comprimatelor.