Am o problema pe care vreau sa ma ajutați?

Sex si probleme sexuale

Postata de Geo cu 3 luni in urma.

Nu am facut sex de 2 ani de zile ce se poate întâmpla dacă o fac acuma e la fel ca înainte ma refer virgina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Absenta activitatii sexuale nu ar trebui sa creeze probleme fizice notabile. Poate exista o oarecare disconfort in timpul actului sexual dupa o perioada lunga de abstinenta, dar acest lucru poate varia si depinde de diferiti factori, cum ar fi nivelul de excitare, lubrifiere si relaxare.

In ceea ce priveste virginitatea, aceasta nu revine dupa o perioada de inactivitate sexuala. Desigur, acest lucru poate varia in functie de ceea ce intelegi tu prin termenul de "virginitate". Daca te referi la membrana himenala, aceasta nu se reface dupa ce a fost rupta prin act sexual sau alte activitati, cum ar fi utilizarea tampoanelor sau practicarea sporturilor.

Daca aveti nelamuriri sau ingrijorari legate de sanatatea sexuala sau de reluarea activitatii sexuale, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare si sfaturi personalizate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/abstinenta-sexuala_9915