Ajutor

Sex si probleme sexuale

Postata de yasminutza cu 11 ani in urma.

Buna seara .am o mare problema azi dimineata prietenul meu a vrut sa facem sex neprotejat dupa aproximativ 7 minute a ejaculat da nu a ejaculat in mine,a ejaculat imediat cand a scos din vaginul meu ,cand mam dus la baie sa urinez si sa ma spal am observat ca aveam sperma pe langa zona genitala.Imi este foarte frica sa nu fi ajuns sperma si in vaginul meu ,nu stiu ce sa fac puteti sa ma ajutati in cazul asta ? trebuie sa vin sami fac un control ceva ?Astept un raspuns cat mai repede va rog frumos.Va mutumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca doriti sa preveniti o eventuala sarcina puteti lua anticonceptionale de urgenta ( ex postinor: 1-2 cp la interval de 8 ore).

alyyy123

acum 11 ani

Mergi imediat la farmacie si ia-ti pastila de a doua zi...aceasta se poate lua pana la 72 de ore prima si a 2a dupa 12 ore.
Chiar daca el nu a ejaculat in interior, lichidul prespermatic, pe care barbatul nu simte cand il elimina, poate sa contina spermatozoizi activi capabili de fecundarea ovulului.

Este prea devreme pentru un test de sarcina si nici o consultatie la medic in acest moment nu poate sa confirme sau sa infirme existenta sarcinii.

Daca tu crezi ca sansa de sarcina este foarte mare, mai ai timp sa recurgi la contraceptia de urgenta. Mare atentie insa, pentru ca aceasta nu poate fi folosita decat de maxim 2 ori pe an; in plus vei avea o sangerare mai indelungata si o dereglare pe termen scurt a ciclului menstrul.

Nu uita pe viitor sa folosesti o metoda de contraceptie.

O zi frumoasa in continuare!

romyna22

acum 11 ani

Eu nu sunt adepta anticonceptionalelor :) Nu cred ca exista riscul sa ramana insarcinata!!! Eu nu am luat nicodata anticonceptinonale, "pastila de a dou-a zi" sau folosit prezervativ....nu ejaculeaza niciodata "in interior" si nu am mai ramas gravida in 4 ani de relatie :) nu se ramane atat de usor gravita ;)