absenta himenului

Sex si probleme sexuale

Postata de likealady cu 11 ani in urma.

buna! am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala decurand,doar ca s-a intamplat ceva neobisnuit. in afara faptului ca nu am avut ''vestita'' sangerare,prietenul meu a spus ca nu a simtit himenul si de aceea are unele banuieli in legatura cu virginitatea mea. am citit pe cateva forumuri ca este posibil sa te nasti fara himen. cu toate ca nu am avut sangerari,am avut dureri groaznice. va rog sa imi spuneti daca stiti ceva in legatura cu acest subiect!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Himenul se poate rupe si in caz de efort fizic, utilizarea de tampoane, etc. De altfef, exista multe variante anatomice de himen ( care obstrueaza doar partial vaginul) si nu este obligatoriu sa sangereze la penetrare.
De asemenea, nu este posibil sa se confirme daca o femeie este sau nu virgina doar prin examinarea himenului.

likealady

acum 11 ani

multumesc! inafara himenului si a sangerarii mai exista si alte semne care sa arate virginitatea unei femei?

Andreea

acum 9 ani

daca nu am himen si ma duce la ginecelog ce imi va spune ginecologul sunt sau nu virgina?

anca

acum 10 ani

normal, atitudinea ta