Sarcina sclerodermie sistemica ?

Scleroza sistemica

Postata de Utilizator11644613128 cu 2 ani in urma.

Buna ziua,am 29 de ani și am sclerodermie sistemica.Urmez un tratament prescris de cineva de la Centrul de boli reumatologice Dr Ion Stoia din București.In tratament am parte de Cellcept 500 și Vesel due.am citit prospectul și am înțeles că la Cellcept pe timpul tratamentului nu pot rămâne însărcinată deoarece exista riscul de avort sau malformații,asta înseamnă că nu pot avea niciodată copii?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/efectele-secundare-ale-medicamentelor-uzuale_8026