Tysabri, solutie perfuzabila

Scleroza multipla

Postata de Daniela580132035 cu 12 ani in urma.

Am facut prima perfuzie cu Tysabri. A doua zi dupa perfuzie - simt o ameteala mai puternica si o durere la nivelul coapsei stangi (piciorul afectat de sm este stangul)/ Sunt reactii normale ?

Raspunsuri (4)

Catalina

acum 12 ani

Unde ai facut aceasta perfuzie? La ce spital?
Poti sa-mi spui si ce tratament ai urmat inainte sa te hotarasti sa-l schimbi cu acesta?

Multumesc,
Catalina

Daniela580132035

acum 12 ani

Buna ziua,
Nu eu am hotarat schimbarea, ci medicii. Din 2007 pana in prezent am facut Copaxone (1 an), Betaferon (2 ani) si in ultimele 7 luni Extavia.
Motivul a fost acela ca nu mai facea fata interferonul. Eu sunt in program national la Spitalul Elias. Acum, dupa 2 saptamani de la perfuzie, pot spune ca m-am linistit.
Dana

aln

acum 10 ani

Nu stiu altii cum sunt dar eu ce am uret in viata de asta am parte si anume sa depinzi de altii.
Si cand te gandesti ca mergeam si acm sunt in scaun cu rotile , ca am facut o fac. La zi , acm sunt o putoare care nu face nmc si pt. Care viata nu mai are nmc. De oferit decat chin si suferinta. Asta ne ducem mai departe
crucea ...

Gudruman Jan Mugurel

acum 9 ani

Personal am facut deja 40 luni de Tysabri. Mie personal imi face bine, corpul agreaza tratamentul..././ deranjat este poate drumul pe care-l fac în fiecare luna pentru tratament dar deja am 4...5 ani fără puseu. Tine mult de psihicul tau dar mai ales de stilul tau de viata.
Ce nu ne omoară ne face mai puternici, nu?