sm

Scleroza multipla

Postata de Nicoollee cu 12 ani in urma.

De 2 ani ma confrunt cu aceasta boala -SM-.Abia acum am reusit sa ma inscriu intr-un program de studiu cu ocrelizumab. Va rog mult daca poate cineva sa-mi spuna cat de eficient este si cat de grave sunt reactiile adverse.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Ocrelizumab-ul este un anticorp monoclonal umanizat ce actioneaza impotriva limfociteor B- celule ce sunt considerate a juca un rol important in acesta boala.
Acest medicament a fost studiat timp de 96 saptamani pe pacienti cu SM si a demonstrat o reducere importanta a activitatii bolii mentinute in toata aceasta perioada. La sfarsitul acestei perioade 2/3 din pacienti nu prezentau nici-un semn al activitatii bolii.
Acest tratament presupune scaderea imunitatii ceea ce ar face organismul susceptibil la infectii ( mai mult decat pop**atia normala).Asadar este esential sa evitati contactul cu persoane bolnave si sa va feriti de posibile infectii. Fiind inclusa in studiu, orice reactie a aorganismului este analizata si veti fi atent si periodic monitorizata astfel incat sa se poate interveni in timp util.