Slabiciune picior drept si mana dreapta?

Scleroza multipla Scolioza

Postata de MembruMobileApp1517499393 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,

Ma numesc Petru si am 30 de ani. Postez intrebarea la aceasta sectiune desi nu am nici un diagnostic pana in prezent, dar nu am stiut la ce sectiune s-ar potrivi mai bine.
Am o slabiciune la piciorul drept si respectiv mana dreapta, ca o febra musculara care nu mai trece. Uneori simt ca si cum circulatia sangelui nu se mai desfasoara normal, ca o amorteala. Am tiuituri in urechi, in special cand stau intins. Am fost si la neurologie si nu mi s-a pus un diagnostic. As dori sa va intreb ce ar putea fi. Adaug si faptul ca uneori cand imi schimb pozitia corpului imi simt normal mana.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/paresteziile-amortelile-si-pierderea-sensibilitatii_341

Utilizator21526655059

acum 5 ani

Buna.Am si eu aceeasi pb ca a ta,dar din pacate am tot umblat prin medici si nimic.Ai identificat cauza?Multumesc mult.

MembruMobileApp1517499393

acum 5 ani

Buna ziua. Nu am gasit cauza. Se pare ca e o problema creata de viața alerta si stres. Urmez un tratament cu milgamma, pentofilin si l-carnitin. De asemenea fac si acupunctura.

In urma cu doua săptămâni am găsit un articol in engleza scris de cineva cu aceleași simptome. A avut aceste simptome timp de un an, dar a facut cateva lucruri importante ce m-au ajutat m-ai mult decat cele de mai sus și anume: reducerea stresului, mișcare ușoară si exerciții de respirație. Cred ca cel mai mult m-au ajutat exercițiile de respirație (inspiratie- expiratie ușoare). Cred ca e posibil sa am o problema de respirație in urma anxietății si stresului. In urma exercițiilor de respirație m-am simțit mult mai bine. Dar amnavut din nou mult stres zilele trecute si au revenit simptomele, dar sunt mai slabe.