scleroza multipla

Scleroza multipla

Postata de tamasirazvan cu 12 ani in urma.

Buna seara,ma numesc Razvan si am 22 de ani si as avea nevoie de cateva raspunsuri. Am primit niste rezultate in care se crede ca am scleroza multipla dar nu era nici un doctor sigur si mi s-a spus ca ar trebui sa fac o punctie lombara pentru a fi sigur daca am aceasta boala.As vrea sa stiu cat ar costa aceasta interventie si riscuriile acestuia.Astept un raspuns va multumesc

Raspunsuri (1)

bregutasilvia

acum 12 ani

Sunt bolnava de scleroza multipla de 7 ani. Mi s-a constatat diagnoza dar numai clinic, adica dupa simptome, deoarece am trecut de 2 ori Rezonanta Magnetica Nucleara si nu a adeverit--o. Totusi medicii au ramas de aceiasi parere, iar anul acesta am trecut acelasi aparat dar mai puternic ( 1,5 Tasle ) imreuna cu contrast si s-a adeverit ca am scleroza multipla si s-au depistat multiple focare. E bine ca diagnoza sa fie stabilita atit clinic cit si imagistic deoarece medicii sunt mai siguri in privinta tratamentului necesar. Cred ca si in Rominia este posibil asa ceva ... acesta e sfatul meu. Si inca ceva - fii optimist, fii tare - si-atunci 90 % din lupta tu cistigi. :)