Scleroza multipla: mentinerea intimitatii

Scleroza multipla

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am unele sintome asemanatoare cu cele ale acestei boli ...scleroza ...si as dori sa stiu si parerile altora..

Raspunsuri (8)

daniela93106612

acum 15 ani

nu sufar personal de aceasta boala, dar am o persoana draga mie care se confrunta cu aceasta problema. poate putem discuta mai pe larg despre aceasta boala. pentru inceput va recomand cartea viata cu scleroza multipla. am cumparat-o de pe www.raft.ro si cred ca este buna. deasemni o vizita urgent ala medicul neurolog. multa sanatate!

mirela255

acum 15 ani

este foarte nasol dc ai aceasta boala...
tatal meu are scleroza multipla si este foarte dureros...
este una dintre cele mai nenorocite boli... trebuie sa faceti o consultatie amanuntita la Bucuresti, un RMN de preferat..multa bafta si totusi sper sa nu posedati aceasta boala...

mirela255

acum 15 ani

si totusi, stiti pe cineva care si-a ameliorat conditia ac***a scleroza multipla?? dc da, va rog din duflet sa am anuntati...stiu ca nu sunt multe medicamente pt aceasta boala, inca nu este un medicament sigur care sa te scape de aceasta boala, dar Olimpiq stem xcell stiu ca poate conduce la leucemie...va rog din suflet.. este crunt sa iti vezi tatal la numai 23 de ani pe care ii am cum se chinuie... multumesc

Liliana173103960

acum 15 ani

imi pare tare rau ca sunteti nevoit sa asistati si sa suferiti odata cu tatal dv..din pacate nu stiu pe nimeni care ar fi putut sa va ajute si nici nu stiu prea multe despre aceasta boala..regret nespus k treceti prin asa o tragedie si este strigator la cer atunci knd li se intampla oamenilor pe care ii iubim si nu ii putem ajuta decat cu o mangaiere...eu inca nu am reusit sa ajung la un doctor specialist ptr a-mi pune un diagnostic precis. va doresc din suflet sa aveti puterea de a trece peste orice impediment si a merge mai departe ptr a gasi o solutie ptr tatal dv.Imi pare sincer,rau k nu v-am putut ajuta! va doresc multa sanatate dv si special ...tatalui dv...!mult noroc!

mirela255

acum 15 ani

va multumesc enorm pt incurajari si sper sa nu aveti aceasta boala...multa sanatate si va multumesc pentru raspuns...

daniela93106612

acum 15 ani

nu sufar pesonal de aceasta boala, dar am pe cineva drag. este in tratament de 6 luni si, deocamdata e bine, sau asa zice el.in vara asta am cunoscut intamplator pe cineva care suferea de aceasta boala cam de 12 ani, si fara nici un tratment era bine.imi spunea ca are cate o remisie la cateva luni, cand este internat si urmeaza tratmentul din spital.daca nu deranjeaza intrebarea, tatal dvs. de cat timp are boala?dorsc tuturor celor cu aceasta boala, o viata usoara si multa intelepciune!

mirela255

acum 15 ani

tatal meu a fost depistat cu scleroza de aproximativ 2 ani, dar si el urmeaza tratament si se duce periodic la Cluj si la Bucuresti pentru control si pentru a vedea progrsul bolii.Insa nu are echilibru pe picioare, de- abia merge si va dati seama ca nu poate sa mearga distante lungi, ci doar pe langa casa si abia ...
sper sa fie bine si sa nu evolueze boala, dar cred ca depinde foarte mult de organismul fiecarei persoane si, mai ales, de gradul inaintat al bolii. Oricum va multumesc ca ma incurajati pe aceasta cale si ...Doamne ajuta si multa sanatate.

georgiana

acum 13 ani

si cu ce se trateaza,cu ce a reusit sa tina aceasta cumplita maladie pe loc?