INTERPRETARE IRM cranio cerebral

Scleroza multipla

Postata de zilzi cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Sora mea de 42 ani in urma unui examen IRM cranio-cerebral nativ si cu contrast a primit urmatoarele concluzii:
-Multiple leziuni de demielinizare,majoritatea infracentimetrice,localizate predominant subcortical si periventricular,fronto-parieto-insular bilateral,cu hipersemnal T2 si FLAIR,una si cu hiposemnal T1 (adiacenta V.L. drept),fara priza de contrast-vechi;
-Leucoaraioza stadiul II
-Moderata atrofie cerebrala difuza simetrica
Topografie normala a liniei mediene
Fara priza de contrast patologica la nivelul parenchimului cerebral
-Sinuzita cronica moderata maxilara predominant stanga si etmoidala bilaterala.

In termenii acestia nu prea am inteles diagnosticul,cat de grav e ( medicul neurolog la citirea examinarii a zis ca e imposibil sa aiba asa ceva la aceasta varsta)
Va rog lamuriti-ma daca se poate ce are si care e calea de urmat pentru a se face bine
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

adema

acum 12 ani

Schimba medicul; daca nu a vazut un caz precum cel al surorii tale pana acum inseamna ca nu e cel mai potrivit medic pentru ea (un sfat dezinteresat si din proprie experienta...). Nu inseamna ca medicul e incompetent, pur si simplu e evident ca nu are experienta sau dedicarea necesare pentru a se ocupa de un caz mai special.

laura

acum 11 ani

buna ziua
sotul meu in varsta de 44 ani a fost diagnosticat la inceputul anului cu – tumoara de cavum cu extensie spre baza de craniu biopsiat si aplazie 3/3/3 cm. Rezultatul histopatologic este de carcinom scuamos necheratinizat slab diferentiat.
In urma evaluari dupa tratamentul cu citostatice si radioterapie la doua luni, rezultatul RMN este urmatorul:
- zona difuza, de aproximativ 23 mm cu hipersemnal T2 si FLAIR. Postcontrast se constata minima gadolinofilie.
Sistem ventricular este simetric de dimensiuni normale, cu fine arii liniare de hipersemnal FLAIR in subsatanta alba preventriculara. Relief cortical normal. Unghiul ponto-cerebelos apare normal de ambele parti.
Conductul auditiv intern are dimensiuni normale.
celulele mastoidiene stangi contin acumulari cu hipersemnal T1 si T2. Sinusurile paranazale sunt normal pneumatizate.
concluzii:
Sechela temporo-bazala stanga cu mica arie slab gadolinofila paraselara.
Va rog sa-mi dati un raspuns daca situatia este acum buna si care este rata de recidiva a tumorii.
cu multumiri.

zilzi

acum 11 ani

Dupa multe investigatii si analize facute timp de doua luni la Iasi a fost banuita de sleroza multipla in placi.Ea ii pierduse vederea la un ochi si asa a ajuns sa faca RMN.
O singura analiza a infirmat boala si totul a revenit la normal.I-a vitamine si i s-a spus ca orice schimbare cat de mica e o alerta pentru a reveni din nou la control.Deocamdata e bine.

Abba

acum un an

Ce analiza?

dana

acum 11 ani

buna ziua este cineva care poate sa-mi spuna si mie ce inseamna scolioza in s?

Doris

acum 11 ani

Scolioza în s-deformarea patologică a curburilor fiziologice ale coloanei vertebrale. Şi eu am această afecţiune.
Citeste link: http://ro.scribd.com/doc/76039260/Scolioza-in-S-Toraco-lombara