interpretare Examen IRM Cerebral Nativ

Scleroza multipla

Postata de quidproquo cu 12 ani in urma.

Este SM sau nu ?

Rezultat:
Ex efectuat evidentiaza leziune unica in hipersemnal T2 si FLAIR izosemnal T1 situata periventricular parietal stanga cu aspect de leziune demielinizanta cu caracter nespecific.
Fara alte modificari de semnal in etajul infra/supratentorial.
Ventriculi simetrici la linia mediana de talie normala.
Minima ingrosare a mucoasei celulelor etmoidale anterioare si a sinusului frontal fara acumulari fluide intrasinusale.

Simptomele sunt toate de SM .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Interpretarea examenului IRM Cerebral Nativ ar putea sugera ca are o leziune demielinizanta, care este adesea asociata cu Scleroza Multipla. Cu toate acestea, este o leziune unica si nu sunt prezente alte modificari de semnal care sa indice SM. De asemenea, ingrosarea minima a mucoasei sinusale nu este de obicei asociata cu SM. Chiar daca simptomele pe care le-ati descris pot corespunde cu SM, aceasta interpretare a examenului ar trebui discutata cu un medic neurolog pentru a putea confrunta si cu alte rezultate sau istoricul medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Scleroza-multipla/scleroza-multipla-semne-care-nu-trebuie-ignorate_11173
https://sfatulmedicului.ro/Scleroza-multipla/10-simptome-timpurii-ce-pot-indica-prezenta-sclerozei-multiple_17114