doresc un sfat

Scleroza multipla

Postata de daniela942 cu 11 ani in urma.

mi s-a descoperit o leziune demielinizanta parietal dreapta si am primit indicatia de repeta rmn-ul la 12 luni. Credeti ca ar trebui sa fac investigatii suplimentare sa ma edific daca am o problema reala ? MI S-A SPUS CA POATE SA NU FIE NIMIC DAR POATE SA FIE SI DEBUTUL SM. CEA MAI MARE PROBLEMA A MEA LA ORA ACTUALA ESTE CA MA SIMT CONTINUU AMETITA SI NESIGURA PE MINE SI FAC DES SI ATACURI DE PANICA CAND SIMT CA MOR I N ACEL MOMENT.

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Leziunea demielinizanta poate aparea in mai multe afectiuni in afara celei de scleroza multipla.
Pentru sustinerea unui diagnostic de SM se mai pot efectua: electroencefalograma, punctia lombara cu analiza lichidului cerebrospinal.
Evaluarea periodica RMN este necesara.

daniela942

acum 11 ani

va multumesc mult pentru sfaturi! credeti ca ar fi necesar sa fac aceste analize la bucuresti? specific ca locuiesc in galati. inca o data va multumesc!

Radu C.

acum un an

Buna, care este starea ta actuala? Trec prin ceva similar... Multumesc!

MembruMobileApp1486189806

acum 7 ani

Buna ai mai reusit sa afli ce este ? Sunt si eu intr o situatie similara.ms