deiagnosticarea screlozei multiple

Scleroza multipla

Postata de danielle_p cu 14 ani in urma.

Buna,
in urma cu 1 luna am inceput sa am dureri de cap severe, pierderi de echilibru, mai ales la miscarea capului.
Am facut RMN cranian si cervical. In urma Rmn -ului a aparut o leziune a maduvei spinarii, la niv C3.

Am fost la 3 medici din care 2 mi-au spus sa stau liistita si sa repet RMN -ul dupa un timp.
In ultima saptamana am inceput sa amortesc, am senzatia de curent electric care-mi trece prin maini si picioare.
Am facut si analize a facorilor de imunitatea si mi-a iesit MAG -ul si nca un factor care are legatura cu circulatia pozitivi.
Cu toate astea medicii nu se pot pronunta.
ce sa fac, cum se poate pune un diagnostic pentru aceasta boala,
multumesc frumos

Raspunsuri (8)

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Va recomand pe Dr.Marinoaica Liviu, neurochirurg pe care il cunosc si respect. Intai trebuie sa se puna un diagnostic corect alopat si beneficiat de tratamentul alopat corect condus. Ar merita o deplasare la Valcea pentru asta, inainte de a ne face griji de posibilele interpretari gresite pentru niste imagini RMN, CT sau analize de imunitate (MAG).
Sarutmainile,
Dr. Cacovean Adrian
Medic primar chirurgie vasculara
Medic specialist chirurgie cardiovasculara
Doctor in stiintele medicale
Competenta in ecografia Doppler vasculara

http://www.dr-cacovean-adrian.ro/

danielle_p

acum 14 ani

multumesc frumos pentru raspuns.
puteti sa-mi dati mai multe detalii.
cum pot face o programare.

Toate cele bune!

Dr. Cacovean Adrian

acum 13 ani

Pagina cum pot fi gasit, Centrul Medical Elim din Valcea, acolo gasiti telefoanele si acolo lucreaza si el dupa terminarea programului de la spital.

iacob mircea

acum 14 ani

am 28 ani locuiesc in londra am scolioza de tip s senzatie cap usor miini picioare usoare incep sa fiu stingaci imi unbla ceva pe sub piele o frica care ma cuprinde dimineata cind ma trezesc incep sa nu ma mai stiu asorta intru in panica incep sa ma izolez am pusee vad niste puncte negre tot timpul zici ca iese cadura din mine ,miinile mi se albesc la frig sint masseur terapeut dar nu stiu ce am incep sa nu mai pot sa imi fac meseria mi se usuca muschi ce sa am as dori un doctor sa imi raspunda va rog ,zici ca imi stringe capul cu cureaua la sar putea sa am sm,,[email protected]

Dr. Cacovean Adrian

acum 13 ani

Intai trebuie exclusa o leziune cerebrala, de nerv cranian si/sau periferic sau cu o alta localizare. Mergeti la un nurolog, o sa va exmineze, o sa va dea sa faceti CT sau RMN si apoi mai vorbim.

diana

acum 13 ani

Am 29 ani si mi-au amortit piciorul si mana stanga foarte tare,am ajuns pe linia de plutitre si am decis sa fac RMN.in urma acestuia am fost diagnosticata cu scleroza multipla.ce e de facut?

Dr. Cacovean Adrian

acum 13 ani

Mergeti intai la un alt specialist si inca la vreo 2. Diagnosticul trebuie sa fie sigur si acelasi din partea unora care stiu. Pot fi neurologi si pot si neurochirurgi cu experienta. Pana una alta, va tineti de recomandarile actuale din partea celor care au pus initial diagnosticul. Pentru obiectivitatea diagnosticului este destul de greu sa o obtineti fara sinceritate. Fara suparare din partea medicului initial care a pus diagnosticul de scleroza multipla, aveti dreptul la second, third opinion etc. Mergeti numai la specialisti recunoscuti pentru a doua si a treia si a mai multa parere. O sa vedeti pe parcurs motivele pentru care va sfatuiesc asta.
Dupa ce aveti o confirmare diagnostica si ce spune medicina alopata, care are o obiectivitate de referinta, atunci cand este facuta profesionist si de specialisti adevarati, apoi vedem ce este de facut.
Indiferent daca este adevarat diagnosticul sau nu, haideti sa mergem in etape si pe calea sigura si dreapta.

Sarutmainile si vindecare

danielle_p

acum 13 ani

cine a pus diagnosticul?
pe baza a ce?
ai mai multe leziuni?