ce e screloza multipla

Scleroza multipla

Postata de anca_elene cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc ANA e am 26 de ani si sunt in spital in scaun cu rotile in italia .doctori de aici mi_Au spus de la primele analize am scleroza multipla.va rog sa imi spuneti si voi sunt sanse sa ma reprind sa pot merge.va rog sa imi raspundeti ca sunt disperata

Raspunsuri (5)

colnago

acum 12 ani

Buna, Anca. Banuiesc ma medicii ti-au recomandat si un tratament medicamentuos adecvat. Pe linga acestea poti face unul complementar cu bautura bioactiva Tahitian Noni.

anca_elene

acum 12 ani

nu mi_au dat nici un tratament mi_Au facut doar o perfuzie cu cortizon si atat am dureri bestiale in toate oasele si nu mi_au dat nimic nu stiu ce sa fac

colnago

acum 12 ani

Ciudat ca nu ti-au dat tratament pentru o perioada mai lunga...
Boala asta este una autoimuna, are legatura cu Mielina, care inconjoara, apara fibrele nervoase din maduva spinarii. Acesta se deterioreaza din motive necunoscute, acestea pot fii si genetice. Din pacate in stadiul actual al stiintei aceasta bola nu poate fi vindecata, exista doar tratamente care sa micsoreze afactele, durerea.
TN are un puternic efect de calmare a durerilor, fara contraindicatii si efecte secundare nedorite, nu creaza dependenta.
Regleaza sistemul imunitar, micsorind sau marind la nevoie, principala substanta din componenta, xeronina (lucrind sinergic impreuna cu alte substante bioactive din componenta), actioneaza la nivel celular.

Medic Epuran

acum 12 ani

Din cauza faptului că scleroza multiplă este o afecţiune complexă a cărei evoluţie nu poate fi predictibilă, putând evolua pe mai multe căi (în funcţie de persoană) şi anume prin recăderi urmate de remisie, prin recăderi urmate de progresia bolii sau prin progresie constantă (cu vatămarea continuă a sistemului nervos central), prognosticul acestei afecţiuni poate fi stabilit doar de către un medic neurolog în urma examinării neurologice şi efectuării unor teste neurologice. Pentru obţinerea mai multor informaţii în legătură cu această afecţiune recomand citirea articolului ˝Scleroza multiplă˝ de pe site-ul ˝sfatulmedicului.ro˝.

rorox

acum 12 ani

anca, mama mea are scleroza multipla de 28 de ani, a avut emisoade de cadere apoi si-a revenit, e pe picioarele ei si acum, daca nu stii ca e bolnava nu-ti dai seama dupa absolut nimic. face tratament cu solumedrol si b-uri de doua ori pe an, in cure de 3-5 zile, in functie de gramaj. nu te descuraja exista speranta. multa sanatate!