Care ar putea fi iagnosticul ?

Scleroza multipla

Postata de DNC cu un an in urma.

In urma unor episoade cu ceva camp vizual cu pete, mi s-au recomandat cateva investigatii.
Rezultatul IRM-ului este: Leziune rotund-ovalara cu topografie la nivelul substantei albe in adiacenta cornului occipital stang al VL, in hipersemnal T2/Flair, hiposemnal T1, fara restrictie de difuzie a apei, dimensiuni de cca 8/7 mm, cu aspect de leziune demielinizanta nespecifica

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/imagistica-prin-rezonanta-magnetica-irm-sau-rmn_1310