calmante pt durerile din SM

Scleroza multipla

Postata de Nicoleta S cu 12 ani in urma.

Ce calmante mai puternice cunoasteti pt durerile din SM? Ca Piafenul sau Gabaranul, care mi-au fost recomandate, nu isi mai fac efectul.

Raspunsuri (6)

vi

acum 12 ani

Nurofen.

Nicoleta S

acum 12 ani

Am folosit nurofen,dar mi se pare slab. Nu are niciun efect.

colnago

acum 12 ani

Bautura bioactiva Tahitian Noni, in dozaj mai mare calmeaza durerile 70-75% fata de morfina, doar ca nu creaza dependenta, nu are contraindicatii

Nicoleta S

acum 12 ani

De unde se poate procura ?

Belu Petru

acum 11 ani

Eu am dureri de coloana si SM iau LYRICA de 150 mg 2/zi si ajuta,iti doresc sanatate multa fara dureri.

dorina

acum 10 ani

va doresc sanatate !ptr. durerile pe care eu le am datorita sm, pe mine nu ma ajuta aproape nimic( lyrica gabaran rivotril dhc-continus etc) .la 2-3 luni fac solumedrol 1gr. pe zi 5zile ,asta ma mai ajuta temporar-putin.daca spun de dureri la dr.imi da tratam.ptr. anxietate (ceea ce produce serotonina care e un neurotransmitator,ori in sm datorita demielinizarii nu se produce transmisia influxurilor nervoase prin axoni) .asa ca -frectie la piciorul de lemn. la mine durerile se datoreaza imflamatiei maduvei spinarii-necrotice la niv. toracal.