boala

Scleroza multipla

Postata de elena1186 cu 13 ani in urma.

mama mea a fost diagnosticata cu scleroza multipla si asi dori sa stiu daca aceasta boala este ereditara mai ales ca eu sint diagnosticata cu atrofie musculara

Raspunsuri (3)

google

acum 13 ani

''''Desi mostenirea ereditara a SM nu este demonstrata, exista un risc mai mare ca rudele unei persoane cu SM sa aiba aceasta boala decat restul persoanelor care nu au o legatura in familie cu aceasta boala. Rezultatele din studiile asupra familiilor cu un membru cu SM au aratat ca, in cazul in care parintele are scleroza multipla, riscul acestei boli pentru copiii lui creste cu 3-5%. Daca mai multi membri ai familiei au SM, sau daca ambii parinti au SM, riscul poate creste.''''

MARIA ....

acum 13 ani

SUNT TINARA SI AM DEPISTAT CA SUNT BOLNAVA DE SCLIROZA MULTIPLA ,EU PE VIITOR POT SA AM COPII.SI DACA POT COPILUL MEU VA MOSTENI BOALA MEA?

nicoleta

acum 12 ani

am raspuns la mesajul postat de olga 69, te rog citeste