alimente interzise în scleroza multiplă

Scleroza multipla

Postata de liduta cu 11 ani in urma.

Care sunt alimentele interzise in scleroza multiplă? Am văzut un reportaj în care se spunea că sunt interzise ouăle, lactatele,drojdia,glutenul și leguminoase. asta ce înseamnă?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda in scleroza multipla: consumul de fructe si vegetale ( inclusiv nuci si cereale); consum de grasimi vegetale nesaturate; reducerea cantitatii de grasimi( animale), sare si zahar; consum limitat de cafeina; a consuma minim 8 pahare de apa pe zi; cresterea consumului de acizi omega 3 si 6 ( vegetale, peste, ulei de peste); suplimentarea de vitamine; miscarea este esentiala; consumul redus de alcool, fumatul interzis. Astfel, este vorba de o nutritie adecvata in proteine si calorii .