Sciatica/hernia cum se rezolva?

Sciatica

Postata de Krisztian cu 2 luni in urma.

Buna ziua,

Neurochirurgul imi zice ca este vorba numai de o "mica protruzie", insa dupa 6 luni (cu fizioterapie/chiropractor/o gramada de AINS simptomele au ramas)

La etaj L1-L2, L2-L3 : minim debord discal etajat, fara discopatii net decelabile IRM.
La etaj L3-L4: usor debord discal circumferential ce determina amprentare a sacului dural cu minima tangenta radiculara cu radacina L5 bilateral in segmentul foraminal.
La etaj L4-L5: usor debord discal circumferential ce determina amprentare a sacului dural cu minima tangenta radiculara cu radacina L5 dreapta in segmentul foraminal respectiv tangenta radiculara cu radacina L4 dreapta in segmentul extraforaminal homolateral;
La eta L5-SI: debord discal circumferential ce determina amprentare a sacului dural cu atingere radiculara cu radacina L5 dreapta in segmentul extraforaminal

Acu o luna am terminat cu fizioterapie, nu simt nici o diferenta.
Este posibil ca dureaza mai mult pentru mine, pana ce imi trece senzatia de furnicaturi/arsuri din piciorul stang?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Problemele dumneavoastra par sa fie foarte specifice si complexe. Inainte de a incerca orice altceva, puteti incerca si o doua opinie a altui neurochirurg.

Exista posibilitatea sa aveti nevoie de mai mult timp pentru ca simptomele sa se amelioreze, dar daca nu simtiti nicio ameliorare, este intotdeauna bine sa consultati mai multi specialisti.

In ceea ce priveste investigatiile suplimentare, ati putea incerca si cu un reumatolog, acestia pot oferi adesea perspective diferite pe problemele legate de spate.

De asemenea, puteti incerca si alte terapii, cum ar fi: acupunctura, terapia cu caldura, terapia fizica, terapia de masaj sau modificarea stilului de viata pentru a reduce stresul asupra spatelui inferior.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/discopatia-lombara-tratament-si-recuperare-medicala_15695