va rog sa ma ajutati

Schizofrenie

Postata de ileanauk cu 9 ani in urma.

buna.va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la niste intrebari care ma framanta tot mai tare in ultima perioada.urmeaza sa ma casatoresc anul acesta,eu si viitorul meu sot ne dorim foarte mult copii.Fratele meu sufera de oligofrenie gradul 2,si la fel si fratele mamei mele a fost diagnosticat cu schizofrenia in anul 2 de facultate(acum are 58 de ani).exista vreun risc ca si eu sa am copii bolnavi psihic?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 9 ani

Buna ziua,

Ileanauk, in legatura cu riscul ca schizofrenia si oligofrenia sa se transmita urmasilor din neam, iti recomand sa consulti cartea de baza a psihiatriei-Manualul diagnostic si statistic al tulburarilor psihice sau, pe scurt, DSM IV. Acolo vei gasi raspunsuri la aceste intrebari.
O alta varianta ar fi sa adresezi intrebarile direct unui medic specialist psihiatru.
Daca ai intrebari poti sa-mi scrii, dar si sa citesti aicii:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Toate cele bune!

Psihoterapeuy Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Site: www.psihoutil.ro
Telefon: 0764 443 184