Va rog sa imi raspundeti!

Schizofrenie

Postata de sarah 2013 cu 10 ani in urma.

De 3 luni incerc sa am un bebe dar pina acum nu si a facut aparitia.luna asta mi a venit ciclum la data care imi venea de obicei si ma tinut perioada normala de 5 zile dupa care s a oprit.Dupa 3 zile de cand mi s a oprit a incepu sa imi curga iar dar in cantitate mica si am o scurgere maronie.Credeti ca e posibil sa fiu insarcinata?
La dr am fost aum 2 saptamini si mi a zis ca sunt ok.V arog sa imi raspunda cineva daca ar fi posibil sa fie sarcina.va multumesc mult!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea ta este complex, deoarece exista mai multe potentiale cauze ale simptomelor tale. Primul lucru de care ar trebui sa tii cont este faptul ca ciclul menstrual poate varia ca durata si consistenta si e posibil sa ai o perioada normala, apoi o scurgere maronie, fara ca acest lucru sa semnaleze o sarcina.

Insa, este, de asemenea, posibil ca acesta sa fie un simptom al unui proces anormal in corpul tau, cum ar fi o sarcina ectopica, care reprezinta o conditie medicala grava ce necesita tratament imediat. Mai poti avea o infectie sau o inflamatie a aparatului reproducator, sau poti avea probleme hormonale.

Desi medicul tau ti-a spus ca esti bine, daca simptomele persista, ar fi o idee buna sa ceri o a doua opinie sau sa faci niste teste suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176