urgent gasesc raspuns. caci simt ca viata mea e in peicol

Schizofrenie

Postata de enusha cu 13 ani in urma.

am tulburarea de personaluitate border line si 5 fobii ce i de facut in circumstanta in acre nu am surse financiare sa mi platesc un specialist???

Raspunsuri (5)

Clinica Hope

acum 13 ani

Tulburarea de personalitate borderline se trataeaza prin psihoterapie de lunga durata, iar fobiile prin psihoterapie de durata scurta.
daca nu iti permiti un psihoterapeut (pt tulb borderline e nevoie de unul bun, cu experienta in domeniu), iti recomand sa folosesti internetul. Exista situri dedicate celor cu Borderline personality disorder sau cu fobii si am vazut filmulete foarte utile pe youtube cu sedinte de DBT (dialectical behavioral therapy), un tip de terapie special conceput pt tulb de personalitate borderline.
Mult succes,
Dr Gabriella Bondoc
psihiatru
psihoterapeut

enusha

acum 13 ani

multumesc din suflet pt raspunsdul dv stiam cum se aplica psihoterapia pt ca amk facut facultatea de psihosocilogie dar eram revoltata de faptul ca nici in facultate nu am gasit ;leac decat contra cost si nici acum dupoa 10 poate mai bine de la instalarea lor nu pot duce o viata normala..in sensul ca am deprresie severa si nu am avut niciodata iubit...poate am sa gasesc ceva dar vcu sistemul asta e posibil sa gasesc atunci cans d ori o sa innebunesc de tot ori am sa decedez...pe messenger mai mult sunt eu consilier sau mediator s asta ma trezeste la realitate , dar insa nu pt mult timp...

enusha

acum 13 ani

la foboii nu nepaat dee scurta durata": spe eexemplu nu pot defini 1n fobie : fobia de a nu mai fi virgina ca in rest am genofobie androfobie bathofobie si entomofobia..cred ca primele doua ar fi cam de lunbga durata

IonVasile

acum 13 ani

Posibil sa ai nevoie si de tratament medicamentos, ori cu trimitere de la medicul de familie, poti merge la un consult gratuit la medicul psihiatru. Pe de alta parte, iti recomand sa mergi la spitalul Obregia, unde sunt medici pshiatri si pshioterapeuti care ti-ar putea oferi gratuit suport pentru situatia in care te afli.

enusha

acum 13 ani

nu am iun loc de muinca traiesc din somaj cu as putea sa ajung acolo ? sunt din onesti domnuile draga