Un ajutor va rog...?

Schizofrenie

Postata de Ionel cu un an in urma.

Deci nu stiu cum sa incep...mai exact sora mea este in germania de cati'va ani de aproximativ un an a inceput sa se comporte urat cu noi (familia)mesaje cate 100 pe noapte,injuraturi,ca ea il vede pe raposatul nostru tată ca vorbeste cu el si multe altele...ma tot chinuit si eu atat cat si mama mea sa o convingem sa o aducem acasa dar nu stiu unde si cum sa procedam,de curand cred ca s-a comportat ciudat pe undeva pe acolo ca a fost dusa la un control la care i au venit rezultatele acasa iar ea fara sa i dea seama i le'a trimis mamei mele la care verdictul este "schizofrenie paranoida cu simtome pozitive clare si dispozitie deliranta stabila cu afectare afectiva anxioasa",in hotarare mai scrie si ca nu poate avea grija de ea si are nevoie de insotitor dar totusi ea este acasa si libera dar nu are loc de munca pentru ca pe unde a fost au dat o afara,as vrea sa ma duc dupa ea sa o iau acasa dar aici intervine problema,cum sa o iau daca ea nu vrea sa vina si imi este frica sa nu mi faca ceva pe drum...un sfat mi ar fii de folos si unde sa o duc un RO va rog si va multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Liviu

acum un an

Am auzit de multe persoane plecate in strainatate care s-a intors cu schizofrenie paranoida ... Un tanar chiar s-a sinucis !!! Problema cu cei care sufera de asa ceva este ca devin violenti si intr-un moment de neatentie pot produce crime !