Tulburarea de personalitate Borderline

Schizofrenie Tulburari de personalitate dependenta

Postata de Cristina380 cu 15 ani in urma.

Studiind pe net foarte multe articole despre aceasta tulburare a personalitatii, am ajuns la concluzia ca mama mea cel mai probabil sufera de tulburarea de personalitate Borderline.

Problema este ca refuza categoric mersul la un psiholog si ca atare nu am cum sa o ajut. Ma poate ajuta cineva cu cateva idei despre cum sa fac fata unei astfel de persoane? De-a lungul anilor viata alaturi de ea a fost un adevarat iad, datorita schimbarilor foarte bruste de atitudine si pentru ca isi schimba sentimentele si chiar promisiunile aproape dupa cum bate vantul, pentru ca incearca in mod constant sa ma manipuleze, pentru ca acum poate sa ma tina in brate si sa ma laude si doua minute ma tarziu incepe sa tipe ca am lasat o usa deschisa unde nu trebuia. Chiar si dupa ce am plecat de acasa relatia cu ea a ramas defectuoasa si ne certam extrem de des, se infurie deseori din lucruri banale si ajunge la violenta verbala, jigniri si insulte si mai rar ajunge chiar la violenta fizica.

Problemele exista de ani de zile iar eu habar nu am cum sa le mai fac fata, mai ales ca simt ca se inrautatesc cu timpul. Ce sa fac? Refuza mersul la un psiholog desi de la o vreme constientizeaza faptul ca accesele ei de furie sunt disproportionate cu motivul furiei. Va rog ajutati-ma

Raspunsuri (1)

mihaela703110567

acum 15 ani

caracteristica principala a borderului este incapacitatea de a accepta ca are o problema, asa ca nu veti reusi s-o convingeti sa mearga la psihoterapeut. daca aveti cu ce o santaja (dragostea pt dvoastra), puteti folosi asta ca s-o aduceti in cabinetul unui psihanalist. psihoterapia cu un border este ceva foarte dificil si de f lunga durata, dar exista rezultate remarcabile. in tot cazul, ceea ce trebuie sa stiti este ca problema principala din care decurg toate simptomele este teama de abandon, chiar inconstienta fiind aceasta teama. stiind acest lucru, poate reusiti ceva... dar greu de crezut ca singura ati putea reusi. aici e nevoie de specialist, nu de psihiatru, ci de psihoterapeut.