tulburare schizoafectiva

Schizofrenie

Postata de Numai una cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu tulburare schizoafectiva. Va rog sa imi spuneti mai multe despre aceasta boala. Se poate vindeca? Sau se ia medicamente toata viata? E grava aceasta boala?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tulburarea schizoafectivă este o afecţiune caracterizată prin evoluţia concomitentă a simptomelor afective si schizofrenice, bolnavii diagnosticaţi cu această afecţiune având un prognostic mai bun decât cei cu schizofrenie. Prognosticul nefavorabil se asociază cu debutul la o vârsta precocedar şi cu un istoric familial de schizofrenie
Simptomele pot fi ameliorate printr-un tratament adecvat care presupune administrare de medicaţie antipsihotică (Carbamazepina, Carbonat de litiu) dar şi psihoterapie. Mai multe detalii despre această afecţiune puteţi obţine consultând un medic psihiatru.

Numai una

acum 12 ani

Aceasta boala se poate vindeca sau se ia medicamente toata viata?
Am 18 ani iar in urma cu 6 luni am fost diagnosticata cu aceasta boala. Mai multe informatii nu am gasit pe internet. Va rog sa imi spuneti mai multe in legatura cu aceasta boala. Va multumesc!